Pomemben razvoj avtocest v Romuniji Romunija se sooča s pomembnim razvojem avtocest, zlasti na odsekih v gradnji, ki marsikje vodijo skozi težko dostopen teren in gorata območja. Dela so se že začela na več projektih, ki pa so večinoma v napol dokončanem stanju. Na primer, gradnja severnotransilvanske avtoceste poteka že dvajset let, pa še vedno ni mogoče vedeti točnega datuma dokončanja.
Gradnje predorov Po povzemanju Hotnewsa je za prihajajoča gradbena dela predvidenih vsaj 73 predorov, za katere so že na voljo gradbena dovoljenja oziroma sprejete študije izvedljivosti. Pripravljajo se tudi drugi načrti, kot je odsek Ploiești – Comarnic – Brașov, ki prečka južne Karpate. Začeti in načrtovani predori Doslej se je začela gradnja samo enega gorskega predora na odseku avtoceste Sibiu-Pitești med Tigveni in Curtea de Argeș. Na avtocesti Sibiu-Pitești je predvidenih skupno devet izvrtanih predorov, najdaljši med njimi bo predor Poiana, ki bo zgrajen med Tigvenijem in Cornetujem in bo dolg 1,7 kilometra. Drug pomemben projekt je avtocesta Egyesülés, ki povezuje Marosvásárhely z Iașijem in Unghenijem na romunsko-moldavski meji. Tu je na 320-kilometrskem odseku predvidenih 61 predorov, od tega 14 v moldavskem delu.
Naravovarstveni vidiki Gradnja avtoceste bo imela pomemben vpliv ne le na promet in gospodarstvo, temveč tudi na naravno okolje. Pomembno je, da že pri načrtovanju upoštevamo gibanje divjadi in zagotovimo njihov prehod. V nasprotnem primeru prometne avtoceste izolirajo habitate drug od drugega, kar lahko katastrofalno vpliva na preživetje številnih vrst. Na južni transilvanski avtocesti, ki prečka zahodne Karpate, gradijo dva predora posebej za prosto gibanje divjih živali. ### Prehodi za divjad in varnostna tveganja Pravilno oblikovani prehodi za divjad in zaščitni objekti, kot so ograje, so pomembni tako za varnost prostoživečih živali kot ljudi. Zaradi velikih živali, ki so zašle na ceste, se je zgodilo že veliko nesreč. Najboljši prehodi za divjad so izvrtani rovi, saj minimalno spremenijo pokrajino.
Strokovna priporočila Biolog Sugár Szilárd je dejal, da je število načrtovanih rovov z naravovarstvenega vidika dobro, pomembno pa je, kako bo območje videti po končani gradnji. Tovornjaki na primer potujejo okoli prehodov za medvede, kar lahko ustvari nove ceste in poveča možnost motenj. Ornitološko in naravovarstveno društvo skupine Milvus je oblikovalo številne predloge glede prehodov divjadi, v okviru mednarodnega projekta pa so bila izdelana podrobna priporočila za države srednje in vzhodne Evrope. ### Zaključek Ustrezno urejena in skrbno načrtovana gradnja avtocest je lahko dolgoročno koristna za varstvo prosto živečih živali, vendar je za to potrebna preudarnost in dosledna ureditev. Da bi čim bolj zmanjšali povzročeno naravno škodo, je potrebno pravočasno načrtovati in upoštevati gibanje divjadi ter varovanje njihovih življenjskih prostorov.