Znaczące inwestycje w autostrady w Rumunii Rumunia stoi w obliczu znaczących inwestycji w zakresie autostrad, zwłaszcza na ich odcinkach w budowie, które w wielu miejscach prowadzą przez trudny teren i tereny górzyste. Prace nad kilkoma projektami już się rozpoczęły, ale większość z nich jest w stanie półfinału. Przykładowo budowa autostrady północnego Transylwanii trwa już dwadzieścia lat i wciąż nie jest znana dokładna data jej zakończenia.
Budowa tuneli Jak wynika z podsumowania Hotnews, w ramach nadchodzących prac budowlanych zaplanowano co najmniej 73 tunele, dla których dostępne są już pozwolenia na budowę lub zaakceptowane studia wykonalności. Trwają także prace nad innymi planami, np. na odcinku Ploeszti – Comarnic – Braszów, który przecina Karpaty Południowe. Rozpoczęte i planowane tunele Jak dotąd rozpoczęto budowę tylko jednego tunelu górskiego na odcinku autostrady Sibiu–Pitești pomiędzy Tigveni i Curtea de Argeș. Na autostradzie Sibiu–Pitești zaplanowano łącznie dziewięć drążonych tuneli, z których najdłuższym będzie tunel Poiana, który zostanie wybudowany pomiędzy Tigveni i Cornetu i będzie miał długość 1,7 km. Kolejnym znaczącym projektem jest autostrada Egyesülés, która łączy Marosvásárhely z Jassami i Ungheni na granicy rumuńsko-mołdawskiej. Tutaj na 320-kilometrowym odcinku zaplanowano 61 tuneli, w tym 14 w części mołdawskiej.
Aspekty ochrony przyrody Budowa autostrady będzie miała istotny wpływ nie tylko na ruch drogowy i gospodarkę, ale także na środowisko naturalne. Ważne jest, aby już na etapie planowania uwzględnić przemieszczanie się dzikich zwierząt i zapewnić ich przejście. W przeciwnym razie ruchliwe autostrady izolują siedliska od siebie, co może mieć katastrofalny wpływ na przetrwanie wielu gatunków. Na południowej autostradzie Transylwanii, która przecina Karpaty Zachodnie, budowane są dwa tunele, specjalnie w celu umożliwienia swobodnego przepływu dzikich zwierząt. ### Przejścia dla dzikich zwierząt i zagrożenia dla bezpieczeństwa Prawidłowo zaprojektowane przejścia dla dzikich zwierząt i obiekty ochronne, takie jak płoty, są ważne zarówno dla bezpieczeństwa dzikich zwierząt, jak i ludzi. Doszło już do wielu wypadków z powodu wtargnięcia dużych zwierząt na drogi. Najlepszymi przejściami dla zwierząt są tunele drążone, ponieważ w minimalnym stopniu zmieniają krajobraz.
Profesjonalne rekomendacje Biolog Sugár Szilárd stwierdził, że liczba planowanych tuneli jest dobra z punktu widzenia ochrony przyrody, ale ważne jest, jak teren będzie wyglądał po zakończeniu budowy. Na przykład ciężarówki poruszają się po przejściach dla niedźwiedzi, co może stworzyć nowe drogi i zwiększyć ryzyko zakłóceń. Stowarzyszenie Ornitologiczne i Ochrony Przyrody Grupy Milvus sformułowało szereg propozycji dotyczących przejść dla zwierząt, a w ramach międzynarodowego projektu opracowano szczegółowe rekomendacje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. ### Wniosek Właściwie uregulowane i starannie zaplanowane budowy autostrad mogą być korzystne dla ochrony dzikiej przyrody w dłuższej perspektywie, ale wymaga to ostrożności i konsekwentnych regulacji. Aby zminimalizować powstałe szkody naturalne, należy zaplanować w czasie i uwzględnić przemieszczanie się dzikich zwierząt i ochronę ich siedlisk.