Rumunia ma szansę pokonać w tym roku 1250 kilometrów otwartych autostrad, jak powiedział na konferencji dyrektor generalny rumuńskiej krajowej spółki zajmującej się rozwojem autostrad (CNAIR), Cristian Pistol, „Rumunia wreszcie na drodze: rekordowe inwestycje i ogromne wyzwania w sieci drogowej”, organizowanego przez Antenę 3 CNN. Pod koniec ubiegłego roku łączna długość autostrad w kraju wzrosła zaledwie o 48 kilometrów, w tym roku wzrost ten ma przekroczyć 140 kilometrów, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia. Na początku listopada w kraju było 1122 km autostrad i dróg ekspresowych, w budowie było 777 km, a zapowiedziano 646 km. Cristian Pistol, szef CNAIR, opisał projekty, które mają zostać ukończone do końca roku, aby kraj mógł wzbogacić się o 140 km autostrad. Biorąc pod uwagę prognozę pogody, Pistol jest optymistą, że cel ten jest możliwy do osiągnięcia. Priorytety obejmują autostradę Buzău-Focșani należącą do autostrady A7 Mołdawia oraz dokończenie dodatkowych odcinków drogi Craiova-Pitești.
Ponadto celem jest połączenie 2-kilometrowego odcinka autostrady A0 z północną obwodnicą. Budowa autostrady A7 na odcinku Ploiești-Buzău postępuje dobrze, jednak zaopatrzenie w materiały budowlane stanowi wyzwanie dla firm. Odnosząc się do roku 2025 prezes CNAIR podkreślił, że spodziewane są nowe odcinki dróg i autostrad, choć ich realizacja uzależniona jest od finansowania i stabilności zaopatrzenia materiałowego. „Autostrada A7 do Pascani może zostać ukończona w całości, co zostanie zrealizowane ze środków PNRR.” Jedną z najbardziej oczekiwanych dróg w Rumunii jest autostrada Comarnic-Braszów, dla której obecnie przygotowywane jest nowe studium techniczno-ekonomiczne. przygotowywane.
Koszty zostały zrewidowane, a poprzedni szacunek 9 miliardów euro został obniżony do 5,7 miliarda. Obecnie trwają prace nad budową obwodnic, które mają złagodzić utrudnienia w ruchu. Według Adriana Câciu, ministra odpowiedzialnego za projekty europejskie, Rumunia dysponuje niespotykaną dotychczas kwotą środków finansowych, przekraczającą 20 miliardów euro. Cristian Erbașu, dyrektor generalny Erbașu Construcții, zwrócił uwagę na problemy pojawiające się w obszarze siły roboczej, biurokracji i finansów, natomiast Radu Spirea zwrócił uwagę na znaczenie sygnałów w infrastrukturze. Z kolei Ramona Oprea, szefowa Deltabloc Ro, mówiła o ratujących życie elementach infrastruktury drogowej, a zwłaszcza o roli betonowych pasów oddzielających w zapobieganiu wypadkom.