O rozšíření šesti dálničních úseků se obyvatelé země rozhodnou 24. listopadu. Náklady byly federální vládou stanoveny na 4,9 miliardy švýcarských franků, Astra ale počítá s výrazně vyššími náklady. Jeho finanční důsledky jsou rozhodujícím faktorem v mnoha otázkách hlasování. Když federální vláda zveřejňuje odhady nákladů, je však zapotřebí opatrnosti. To se také nedávno ukázalo při chybě výpočtu AHV. Mnoho průzkumů používalo nerealistická čísla, aby nakonec rozhodlo o problému. Finance nejsou v centru listopadového referenda, i když ani plánovaná částka 4,9 miliardy není zanedbatelná. Sama vláda pochybuje, zda to na realizaci šesti projektů stačí. Astra na svých webových stránkách podrobně popisuje plány rozšíření dálnic a také to, že jejich cena je 5,8 miliardy švýcarských franků. To je o 900 000 franků více, než kolik sděluje federální vláda voličům.
Podle Astry je pět projektů dražších, než uvádí vláda, uvádí "NZZ". Odkud tedy pocházejí údaje o nákladech v hlasovacích materiálech? Jsou stále z roku 2020, kdy vznikl návrh. Přestože byly aktualizovány, později byly připraveny vyšší náklady, vláda nakonec použila původně zveřejněná čísla v informačním listu. Odpůrci plánu rozšíření ostře kritizují vládu za to, jak s daty nakládá. Selim Egloff, představitel VCS a gender campu, tvrdí, že vláda data přikrášluje. Věří, že skutečné náklady na projekty budou mnohem vyšší, zvláště pokud práce začnou kolem roku 2030. Podle "K-Tipp", který se také staví proti plánu, očekávané náklady přesahují 7 miliard franků.
Kromě plánovaných prací nejsou podle Astry v projektech rozšíření zahrnuty další potřebné práce. Aby nebylo příliš samostatných staveb, provádějí se v době, kdy již probíhá významná výstavba. Časem, než by se po schválení referenda mohlo začít stavět, by bylo potřeba více peněz, už jen kvůli inflaci. K tomu přispívá skutečnost, že projekty veřejné infrastruktury často překračují svůj původní rozpočet. „NZZ“ poukazuje na studii vypracovanou společností Astra v roce 2009, která ukázala, že při výstavbě tunelů jsou výpočty obvykle překročeny o 20 procent. Riedbergtunnel je jedním z nejvýznamnějších příkladů. Začal se stavět v roce 2004 a původně měl stát 54 milionů švýcarských franků, nyní se odhaduje na 220 milionů. Dva 500metrové tunely mají být otevřeny v roce 2025 nebo 2026.