MKIF Zrt., węgierska spółka koncesyjna zajmująca się rozwojem infrastruktury, zarządza największym jak dotąd projektem przebudowy dróg szybkiego ruchu na Węgrzech.
Tamás Kertesi, zastępca dyrektora ds. technicznych, wyjaśnił szczegółowo, w jaki sposób autostrady stały się zarządzane przez MKIF i jakie zadania wykonują w ramach umowy. Umowa koncesyjna została podpisana z państwem węgierskim w maju 2022 r., a 1,237 km sieci autostrad zostało przejętych 1 września. Od tego czasu przejęli oni również zarządzanie nowym odcinkiem M44.
.
Model koncesyjny charakteryzuje się tym, że inwestycje nie są prefinansowane przez państwo, ale przez koncesjonariusza, co jest długoterminową, ryzykowną, ale potencjalnie dochodową operacją. Spółka podjęła się nie tylko zadań eksploatacyjnych i remontowych, ale także budowy nowych dróg i ich rozbudowy. W trakcie swojej prawie 35-letniej działalności stanęli przed wieloma wyzwaniami technicznymi i, co niemal wyjątkowe, są również odpowiedzialni za projektowanie. U podstaw programów remontowych leży potrzeba zapewnienia stałego poziomu jakości sieci drogowej. W ramach trzyletniego planu do sierpnia 2025 r. zostanie odnowionych ponad pół tysiąca kilometrów nawierzchni, co czyni go największym w historii projektem szybkiej wymiany nawierzchni dróg na Węgrzech.
Interwencje będą wymagały różnych projektów w zależności od stanu nawierzchni i we wszystkich przypadkach będą realizowane przez wyspecjalizowanych podwykonawców i nadzór techniczny. Przyszłe zadania obejmują poszerzenie pasów ruchu na głównych autostradach, takich jak M1, M7 i M3, oraz budowę nowych autostrad, takich jak M200. Poszerzenie M1 rozpocznie się we wrześniu 2025 r. i ma zostać ukończone w ciągu czterech lat w konfiguracji pasów 2*3+ITS. Celem MKIF jest zapewnienie, że modernizacje i rozbudowy zapewnią nieprzerwany przepływ ruchu i utrzymają bezpieczeństwo ruchu, jednocześnie spełniając zwiększone zapotrzebowanie na ruch.