O rozšírení šiestich diaľničných úsekov sa obyvatelia krajiny rozhodnú 24. novembra. Náklady stanovila federálna vláda na 4,9 miliardy švajčiarskych frankov, no Astra počíta s výrazne vyššími nákladmi. Jeho finančné dôsledky sú rozhodujúcim faktorom v mnohých otázkach hlasovania. Keď federálna vláda zverejňuje odhady nákladov, je však potrebná opatrnosť. Nedávno sa to ukázalo aj pri chybe výpočtu AHV. Mnoho prieskumov používalo nereálne čísla, aby nakoniec rozhodli o probléme. Financie nie sú stredobodom novembrového referenda, hoci ani plánovaná suma 4,9 mld. nie je zanedbateľná. Samotná vláda pochybuje, či to stačí na realizáciu šiestich projektov. Astra na svojej webovej stránke podrobne uvádza plány rozširovania diaľnic a tiež to, že ich cena je 5,8 miliardy švajčiarskych frankov. To je o 900 000 frankov viac, ako federálna vláda oznamuje voličom.
Podľa Astry je päť projektov drahších, ako uviedla vláda, uvádza "NZZ". Odkiaľ teda pochádzajú údaje o nákladoch v materiáloch na hlasovanie? Sú ešte z roku 2020, kedy bol vypracovaný návrh. Hoci boli aktualizované, neskôr boli pripravené vyššie náklady, vláda nakoniec použila pôvodne zverejnené údaje v informačnom liste. Odporcovia plánu rozšírenia ostro kritizujú vládu za to, ako narába s údajmi. Selim Egloff, predstaviteľ VCS a gender tábora tvrdí, že vláda údaje prikrášľuje. Verí, že skutočné náklady na projekty budú oveľa vyššie, najmä ak sa práce začnú okolo roku 2030. Podľa "K-Tipp", ktorý je tiež proti plánu, predpokladané náklady presahujú 7 miliárd frankov.
Okrem plánovaných prác nie sú podľa Astry v projektoch rozšírenia zahrnuté ďalšie potrebné práce. Aby nebolo príliš veľa samostatných stavieb, realizujú sa vtedy, keď už prebieha významná výstavba. Časom, kým by sa po schválení referenda mohlo začať s výstavbou, by bolo potrebných viac peňazí, už len kvôli inflácii. K tomu prispieva aj skutočnosť, že projekty verejnej infraštruktúry často prekračujú svoj pôvodný rozpočet. „NZZ“ poukazuje na štúdiu vypracovanú spoločnosťou Astra v roku 2009, ktorá ukázala, že pri výstavbe tunelov sa výpočty bežne prekračujú o 20 percent. Riedbergtunnel je jedným z najvýznamnejších príkladov. Začal sa stavať v roku 2004 a pôvodne sa odhadovalo, že bude stáť 54 miliónov švajčiarskych frankov, no teraz sa odhaduje na 220 miliónov. Dva 500-metrové tunely by mali byť otvorené v roku 2025 alebo 2026.